M-nastava
  • Početna
  • Vesti
  • galerija
    • 2016
    • 2017
    • 2018
    • 2019
    • 2020
  • svet m-nastave
  • primeri dobre prakse
    • za preuzimanje
  • o nama
    • Kontakt
  • linkovi
    • Foto forenzika vežba

Kako podesiti i slati šablonske imejlove u gmail-u

13/1/2021

0 Comments

 
​Ukoliko često šaljete mejlove iste ili slične sadržine, kopirate i nalepljujete sadržaje iz jednog mejla u drugi, Gmail vam nudi opciju koja će vam znatno olakšati život! Naime, možete kreirati i upamtiti šablonske mejlove koje ćete narednom prilikom samo odabrati sa par klikova, uneti željene izmene i uštedeti sebi dosta vremena, a rekao bih i nerava!
Evo i kako.
Picture

​Kreirajte šablonski imejl

  • Nakon što ste se ulogovali na vaš gmail, kliknite na ikonicu „podešavanja“ (settings) u vidu zupčanika, u gornjem desnom uglu vašeg ekrana
  • Idite na opciju „pogledajte sva podešavanja“ (See all settings)
  • Otvorite karticu „napredno“ (advanced)
  • Idite naniže do opcije „šabloni“ (templates) i čekirajte opciju „omogući“ (enable)
  • Kliknite „sačuvaj promene“ (save changes) na dnu ekrana
Picture
Picture
  • Kada se promene sačuvaju, vratićete se u vaš inboks. Idite na ikonicu „nov imejl“ (compose), kao kada započinjete bilo koji imejl 
  • Napišite tekst vašeg imejla ili ga iskopirajte od nekog ranijeg. Kada tekst bude završen, kliknite na tri tačkice u donjem desnom uglu imejla kako bi vam se otvorio dodatni meni. 
  • Iz opcija odaberite „šabloni“ (template) 
  • Kliknite na „sačuvaj nedovršeno kao šablon“ (save draft as template) 
  • Kliknite na „sačuvaj kao nov šablon“ (save as new template)
  • U prozoru koji će se pojavti, unesite željeni naziv vašeg šablona. Ovaj naziv će se pojaviti kao tema (subject) vašeg imejla. Odaberite opciju „upamti“ (save) 
Picture
Picture
  • Ako kasnije budete želeli da unesete izmene u šablon, ponovite nekoliko početnih koraka, a onda, nakon odabira opcije „sačuvaj nedovršeno kao šablon“ (save draft as template), umesto na „sačuvaj kao nov šablon“ (save as new template), kliknućete na naziv željenog šablona i potvrditi da želite da sačuvate promenu.
  • Ako želite da sačuvani šablon obrišete, u opciji šablona kliknite na opciju „obriši šablon“ (delete template) i u prozoru koji će se pojaviti potvrdite brisanje.


​Kako da upotrebite sačuvani šablonski imejl

  • Idite na ikonicu „nov imejl“ (compose), kao kada započinjete bilo koji imejl
  • Kliknite na tri tačkice u donjem desnom uglu imejla kako bi vam se otvorio dodatni meni.
  • Iz opcija odaberite „šabloni“ (template)
  • U dodatnom prozoru, u sekciji „umetni šablon“ kliknite na naziv željenog sačuvanog šablona
  • Sadržaj šablonskog imejla će se pojaviti kao nova poruka. Po potrebi možete uneti željene izmene i poslati vaš imejl.


piše: Marjan Milanov, tim m-Nastava
0 Comments

Pet odličnih sajtova sa besplatnim, kvalitetnim fotografijama za vaše prezentacije, pozadine...

7/8/2020

0 Comments

 
Fotografije na internetu pretražujemo i skidamo gotovo svakodnevno. Za lične potrebe, zabavu, za posao, prezentacije, video materijale...  Ipak, koliko često naiđemo na fotografiju koja je kvalitetna, dobre rezolucije, a da pritom njenom upotrebom ne narušavamo nečija autorska prava?
​
Dobra i kvalitetna slika može umnogome da utiče na kvalitet naše prezentacije. Moć vizuelne poruke koju šaljemo nikako ne treba zanemarivati, bez obriza da li želimo da je pošaljemo učenicima, kolegama, poslovnim partnerima, široj javnosti...
Picture
Da li imate neke konkretne sajtove/izvore koje pretražujete, ili pak jednostavno pretražujete na Guglu?
​
Šta god da je vaš odgovor, mi smo za vas odabrali pet sajtova sa jako kvalitenim, originalnim i inspirativnim fotografijama, koje su uz to još besplatne i slobodne za korišćenje. Većina njih vam nudi mogućnost prijave, odnosno registrovanja, ali fotografije možete skidati i bez toga.
​

​PIXABAY (pixabay.com)

​Možda najpoznatiji sajt ovakve vrste kod nas. Pretraga slična Guglu. Dobra preglednost ponuđenih rezultata. Imate i praktične filtere za fotografije, ilustracije, vektore, video... Sa preko 1.8 miliona fotografija i video materijala.
Picture

Read More
0 Comments

Pet korisnih aplikacija za koje (možda) niste znali da postoje!

15/7/2020

0 Comments

 
Koliko aplikacija imate instalirano na vašem telefonu? Koliko njih koristite stalno, ili bar često, a koliko njih vam tek tako stoje? Da li često istražujete nove aplikacije, listate ponudu na prodavnicama aplikacija, koji god operativni sistem imali?
8.9 miliona! Toliko mobilnih aplikacija je dostupno na svetskom tržištu aplikacija, sudeći po nedavnim statističkim izveštajima. U toku 2019. skinuto je oko 200 milijardi aplikacija i na iste potrošeno 120 milijardi dolara širom sveta! Naravno, ogroman broj aplikacija je besplatan, ili sa besplatnim osnovnim funkcionalnostima.
Picture
Kako onda u tom moru, zapravo okeanu aplikacija odabrati nešto korisno, nešto što nam treba ili može zatrebati, a da nije onaj klasični set aplikacija koje svi imamo? Pogotovu ako niste od onih koji vole da eksperimentišu, traže, na dnevnom nivou instaliraju i deinstaliraju aplikacije!
Umesto odgovora, prelažemo vam nekoliko aplikacija koje smatramo korisnim, a za koje možda niste znali da postoje! Aplikacije su rangirane prema mom subjektivnom afinitetu i potrebom za korišćenjem istih na osnovu višemesečnog iskustva.
​
Odbrojavanje može da počne:


​Pet - Libela

Sve češće ste kući, pa ste odlučili da malo majstorišete, možda napravite neku policu, nivelišete stočić za kafu koji se naginje i klima na jednu stranu, okačite neku sliku na zid, a da to nije „malo nakrivo“. Svakako će vam zatrebati libela! Ako živite u kući, imate dvorište, garažu, neku radionicu, možda i imate libelu. Ali koliko nas koji živimo u stanovima može to reći za sebe?
Pa, zapravo svi koji to požele! Možda vam to nikada ne bi palo na pamet, ali da, postoje aplikacije sa funkcijom libele! Možda ne za profi upotrebu, ali za povremenu, amatersku primenu i više neko primenljivo!

Na petom mestu naše liste je LIBELA!
Picture
​Može se kalibrisati, telefon postavite bočno ili na leđa, pratite položaj mehurića!
Problem rešen!
Picture


​Četiri - Lupa

Koliko god da vam je dobar vid, uvek ćete naići na neka sitna slovca oko kojih ćete se pomučiti. A zašto da se mučite? Sve što vam treba je LUPA!
Picture
Možete uključiti i vaš blic, podestiti zum i sl. Uostalom, uporedite snimak kamerom i lupom sa iste daljine! 
Picture
A zašto ne biste uživali i razgledajući biljni ili životinjski svet oko vas drugačijim "okom"
Picture


​Tri - Daljinac

​Krenule vrućine, a deca vam zaturila daljinski od klime. Pokvario vam se daljinski od tv-a, ili nestala vam baterija u trenutnku kad želite da uključite vaš smart box. Ako vaš telefon ima IC port, odnosno funkciju infracrvene veze, vaš problem je rešen! 

Read More
0 Comments

Gugl učionica - kako isti zadatak postaviti u više odeljenja

10/4/2020

0 Comments

 
0 Comments

Kako da bilo koju veb-stranu ili dokument pretvorite u interaktivnu lekciju

28/3/2020

0 Comments

 
Naišli ste na neki zanimljiv materijal na netu. Želite da ga prosledite učenicima, ali razmišljate kako bi bilo dobro da im uz to prosledite neku napomenu, video sa YouTube-a, da označite deo teksta i možda postavite neko pitanje za proveru razumevanja... Nema problema, sve to možete jednostavno da uradite uz pomoć Insert Learning dodatka za Google Chrome. Uz sve to, imate integraciju sa platgormama Google Classroom i Microsoft Teams!
Picture
Za početak je potrebno da odete na https://insertlearning.com/ i da instalirate dodatak na vaš Chrome pregledač.
Picture
Picture
 Nakon toga je potrebno da se prijavite preko svog Google ili Microsoft naloga, odaberete svoju ulogu i kreirate svoju grupu/odeljenje. U ovom koraku ne morate da imate učenike u grupi da biste započeli sa korišćenjem Insert Learning dodatka. U gornjem, desnom uglu vašeg Chrome pregledača pojaviće se ikonica instaliranog dodatka.
Picture
Picture

Read More
0 Comments

Gugl učionica - Kako učenici predaju sliku zadatka?

24/3/2020

3 Comments

 
Učenici u Gugl učionici mogu da predaju slike, odnosno fotografije svog zadatka iz sveske, radne sveske i sl. Da bi to mogli da urade, neophodno je prethodno da ste vi u podešavanjima učionice podesili da oni mogu da objavljuju i komentarišu.

Potrebno je da vi učenicima postavite zadak i u uputstvu objasnite šta se od njih očekuje.
Učenici na svom uređaju (telefonu) dobijaju obaveštenje o pristiglom zadatku.
Picture
Nakon što otvore pristigli zadatak, dobiće sledeći prikaz. Klikom na strelicu kao na prikazu otvara se opcija za dodavanje fajlova.
Picture
Picture
Klikom na opciju "+ add attachment" (dodaj prilog), otvara se opcija izbora. Tu birate kameru, ako hoćete direktno da uslikate zadatak (ili dodaj fajl, ako dodajete sliku sa računara), a nakon toga uslikate vašu (radnu) svesku i potvrdite da je to slika koju želite.

Read More
3 Comments

Uputstvo za pristup Gugl učionici

20/3/2020

0 Comments

 

Kodovi koji su dati u uputstvu su samo primer koji je važio za konkretne slučajeve. Nemojte ih koristiti za pristupanje učionicama, već kreirajte i koristite svoje kodove!
0 Comments

Top 10 alata za učenje na daljinu (izvor EdShelf)

13/3/2020

0 Comments

 
Picture
Kako je u svetu proglašena pandemija zaraze korona virusom, razni sajtovi i veb-alati omogućili su svojim korisnicima korišćenje besplatne premium verzije kako bi mogli da nastave edukaciju na daljinu.

Učenje na daljinu uz SOCRATIVE (PRO verzija besplatna do 31.jula 2020. gde školski administrator mora da popuni zahtev na linku https://showbie.typeform.com/to/KzOZ88) više informacija o samom alatu SOCRATIVE na engleskom jeziku pogledajte ovde  - https://help.socrative.com/en/collections/2201707-distance-learning-with-socrative

Učenje na daljinu uz EDULASTIC (nalog za nastavnika je besplatan a Premium funkcionalnosti će biti takođe besplatne do 1.jula 2020.) -https://edulastic.com/blog/covid19/?utm_source=Edulastic+News&utm_campaign=727311df68-EMAIL_CAMPAIGN_2020_03_COVID&utm_medium=email&utm_term=0_1014a46158-727311df68-47486245&mc_cid=727311df68&mc_eid=121ce811a3

Ovde prenosimo Top 10 alata u 2020. koji i vama mogu biti korisni (izvor: edshelf.com)
  1. MathGames - free printables, games and skills 
  2. TypeRacer - free lessons and competition 
  3. PlayGeography - countries, flags, states
  4. Kids National Geographic - science, geography, culture
  5. Khan Academy - social studies and science
  6. Codecademy - learn to code
  7. Bill Nye - fun science videos
  8. Brain Pop - arts/music, social studies, etc...
  9. Duolingo - language learning and practice
  10. PBS Video - history driven video
0 Comments

Dan bezbednog interneta - 11.februar 2020.

18/1/2020

0 Comments

 
Picture
Da li ćete 11.febuara 2020. biti deo globalnog obeležavanja Dana bezbednog interneta?

Kampanja Dan bezbednog interneta - Safe Internet Day (SID) organizuje zajednička Insafe / INHOPE mreža, uz podršku Evropske komisije, svakog februara radi promovisanja sigurne i pozitivne upotrebe digitalne tehnologije, posebno među decom i mladima. Obeležava se drugog dana u drugoj nedelji drugog meseca - ove godine je to 11.februar 2020.
Svake godine na Dan bezbednog interneta milioni ljudi se udružuju kako bi inspirisali pozitivne promene na mreži, podigli svest o pitanjima bezbednosti na mreži i učestvovali u događajima i aktivnostima širom sveta. Dan bezbednog interneta ima za cilj da stvori i sigurniji i bolji internet, gde su svi osposobljeni za upotrebu tehnologije odgovorno, sa poštovanjem, kritički i kreativno. Slogan Dana bezbednog interneta je uvek „Zajedno za bolji internet“ . 
Postoji mnogo načina da se to postigne:
• Deca i mladi mogu pomoći stvaranju boljeg interneta tako što će biti ljubazni i poštovati druge na mreži, štiteći svoju privatnost (i privatnost drugih) na mreži 
• Roditelji i staratelji igraju ključnu ulogu u osnaživanju i pružanju podrške deci koriste tehnologiju odgovorno, sa poštovanjem, kritički i kreativno
• Nastavnici, vaspitači i socijalni radnici mogu pomoći da se stvori bolji internet podučavajući svoje djake veštinama digitalne pismenosti i razvijanjem veštine kritičkog razmišljanja, što će im omogućiti bolje snalaženje u svetu. Mogu ih osnažiti za kreiranje sopstvenog sadržaja i mogu dati lični primer pozitivnog ponašanja na mreži svojim učenicima.
preuzeto i prevedeno sa sajta: ​https://www.saferinternetday.org/
0 Comments

Evropska nedelja programiranja od 5. do 20. oktobra 2019.

19/9/2019

0 Comments

 
​Evropska nedelja programiranja pokrenuta je 2013. godine od strane Mladih savetnika za Evropsku digitalnu agendu. Evropska komisija podržava Evropsku nedelju programiranja, koja je deo strategije za jedinstveno digitalno tržište. U Akcionom planu za digitalno obrazovanje EK posebno želi da uključi škole u ovu inicijativu. Cilj za 2018. je bio porast učešća od 10% u odnosu na prethodnu godinu. Cilj je da do 2020. dođe do 50% svih škola u Evropi.
Picture

Evropska nedelja programiranja je 2017. godine trajala od 7. do 22. oktobra. U Srbiji je bilo organizovano 302 događaja, 55 % više nego ikada i Srbija je tada bila na sedmom mestu u Evropi. Detaljnije  o prošlogodišnjem učešću na: http://events.codeweek.eu/scoreboard/.
U Srbiji je 2018. godine bilo organizovano 375 događaja i bila je na petnaestom mestu od ukupno 74 zemlje učesnice.
Evropska nedelja programiranja za 2019. godinu planirana je od 5. do 20. oktobra.
Sajt Evropske nedelje programiranja je https://codeweek.eu/.
Za Srbiju http://codeweek.rs i https://www.facebook.com/CodeWeekSerbia
Na EU sajtu se nalaze sekcije: događaji, ambasadori, resursi, škole, o nama i vesti.

Republiku Srbiju, kao ambasador Evropske nedelje programiranja, predstavlja Čaba Vereš, nastavnik informatike u srednjoj školi iz Subotice.
​
Ključna stranica je ona gde se nalaze resursi i vodiči. Ciljna grupa su nastavnici koje treba pozvati da učestvuju u što većem broju. Predlog je da se na nacionalnom i evrpskom nivou pojača saradnja. Osnovni prinicip je da svi radimo zajedno kako bi ova inicijativa rasla svake godine i već se razmišlja o aktivnostima u narednih pet godina.
Ako nastavnici nemaju vremena, događaj može da se organizuje i nakon Evropske nedelje programiranja, npr. do kraja godine, mada i kasnije. Ipak, želja je da se iskoristi Evropske nedelje programiranja da se što više nastavnika uključi tada i registruje događaj na sajtu. 
Ako škola organizuje događaj u svakom odeljenju može da registruje jedan ali može i više događaja. Ako neko organizuje događaj i registruje se, dobija lični sertifikat. Bolje je da svaki nastavnik registruje svoj događaj.
Šta razlikuje redovnu nastavu programiranja od događaja u okviru Evropske nedelje programiranja? Potrebno je imati element koji se odnosi na međunarodnu saradnju. Učenicima treba ukazati da se taj događaj dešava u kontekstu Evropske nedelje programiranja. Potrebno je organizovati dodatnu aktivnost: takmičenje, obrazovnu igru, povezivanje sa drigim odeljenjem van te škole ili zemlje, itd.
Nastavnici ne moraju biti nastavnici informatike - tako da je početnicima preporučeno da prvo registruju aktivnost na mapi. Posle toga mogu tamo naći resurse, vebinare, kontaktirati eksperte. Mogu pogledati kratke video materijale za nastavnike koji nikada nisu predavali programiranje. Aktivnost može biti mala kao npr. neka lekcija iz određenog predmeta u koji je ugrađen element programiranja. Ti nastavnici treba da pokušaju da organizuju čas sa malim elementom programiranja kao njegovim sastavnim delom.
Za pitanja je otvoren mejl za komunikaciju na engleskom school@codeweek.eu.
Komunikacija se oblikuje prema potrebama nastavnika. Iako nije u planu i programu i nije obavezno, nastavnici treba da budu ohrabreni i da imaju samopouzdanja da ugrade programiranje u neke od nastavnih aktivnosti.
Postoji strana za škole gde se upućuju škole kako da organizuju neki događaj a da to ne mora biti nešto mnogo ambiciozno. Na sajtu su objašnjenja npr. zašto da ugrade programiranje u svoj rad. Postoji deo o programiranju za one nastavnike koji su početnici.
Za naprednije nastavnike postoji mogućnost da izgrade mreže van granice zemlje i da sarađuju i da imaju resurse na raspolaganju. Aktivni nastavnici su postali Vodeći nastavnici (Leading Teachers).
Veliki deo strategije u okviru promocije oslanja se na socijalne mreže – tviter @CodeWeekEU i i fejsbuk @CodeEU.
Preporuka je da se koriste materijali sa sajta, da se promoviše Evropska nedelja programiranja preko socijalnih mreža, da se pozovu drugi da učestvuju... 
0 Comments
<<Previous

      Prijavite se i budite u toku

    Subscribe to Newsletter

    Kategorije

    All
    Analiza
    Aplikacije
    Besplatni Resursi
    Dan Bezbednog Interneta
    Dan Digitalnog Učenja
    EUCodeWeek
    Guglove Ekspedicije
    Gugl Učionica
    Gugl Učionica
    Internet
    Kako Da...
    Kodiranje
    Microsoft
    Mobilni U Nastavi
    Nove Tehnologije U Obrazovanje
    Razno
    Učenje Na Daljinu
    Učenje Na Daljinu
    Virtuelna Realnost
    YouTube
    Zanimljivosti

    Arhiva članaka

    January 2021
    August 2020
    July 2020
    April 2020
    March 2020
    January 2020
    September 2019
    October 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    October 2017
    July 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    November 2016
    October 2016
    September 2016

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Početna
  • Vesti
  • galerija
    • 2016
    • 2017
    • 2018
    • 2019
    • 2020
  • svet m-nastave
  • primeri dobre prakse
    • za preuzimanje
  • o nama
    • Kontakt
  • linkovi
    • Foto forenzika vežba